December 9, 2022

Autumn 2022 Knowlton School Awards

Architecture

UG1

Instructors: Andrew Cruse, Jack Gruber

 

UG2

Instructor: Justin Diles 

  • Jordan Piskach

Instructor: Alexandra Oetzel

  • Nolan Payne

Instructor: Tyler Young

 

Instructor: Benjamin Wilke

  • Sasha Anoshenko

Instructor: al Qarra

  • Avery Mays

Instructor: Springer

  • Kasi Reed

UG3

Instructor: Jacqueline Gargus

 

Instructor: Andrew Cruse 

  • Lucy Stiebel
  • Alonzo Waugh

Instructor: Michael Baumberger

  • Fernanda Loyola

Instructor: Samuel Tibbs

  • Maggie Welker

Instructor: Ochuko Evwaraye

  • Nathan Montanari

Instructor: Sam Clovis

  • Laiqa Gitosuputro

UG4/ G3

Instructor: Kay Bea Jones

  • Claire O'Verko

Instructor: Karen Lewis

 

Instructor: Ashley Schafer

 

Instructor: Baronian

  • Bingyu Liu + Austin Taylor

Instructor: Iman Ansari

  • Kelsey Bartalsky
  • Siana Bennett

Instructor: Ashley Bigham

  • Rachel Kuepers/Hima Gobburu

Instructor: Stephen Turk

  • Allison Summers

Instructor: Zelig Fok

 

G1

Instructor: Marta Nowak

  • Catherine Jahnke

G2

Instructors: Erik Herman/Sandhya Kochar

  • Anna McCarty
  • Nasra Osman
  • Jake Henderson
  • Trevin Stewart
  • Marie-Lou Moulanier
  • Andi Moore

Landscape Architecture

MLA G1

Terra, translata (Instructor: Kristi Cheramie)

  • Kamran Khorshidi 

MLA G2

Fair Ground: Landscape as Urbanism (Instructor: Jason Kenter)

  • Meg Bender

MLA G3

Holey Matter (Instructor: Paula Meijerink)

  • Bill Dinan

UG2

Dense Matter (Instructors: Tameka Baba, Brendan Ayer, Michelle Franco)

  • Alessandra Thiemann
  • Maggie Chafin
  • Norah Li

UG3

Habitat for Hard Places (Instructors: Halina Steiner, Karla Trott, Jack Gruber)

  • Tommy Torres

UG4

Back to School (Jacob Boswell, Nina Thomson)

  • Tessa Pickering
  • Maxfield Goettler
  • Keagn Pauff
  • Ben Biedenbach
  • Sophie Flinner
  • Sabrina Hooker

City and Regional Planning

CRPLAN 4910

Climate Refuge Plan: Recommendations for Concentrated Growth in the City of Dayton (Instructor: Kyle Ezell)

  • Alexander Fay
  • Cameron Frueh
  • Colin Powers

CRPLAN 4910

Sustainability for the City of Gahanna (Instructor: Roxyann Burrus)

  • Margeret Kaniecki
  • Samuel Nagle

CRPLAN 4910

Housing Strategy for the Village of Somerset (Instructor: Myia Batie)

  • Victoria Murguia

CRPLAN 6910

(Instructor: Chad Gibson)

  • Tayyiba Kauser (Undergraduate)
  • Brett Wedding (Graduate)

CRPLAN 6960

Delaware County Hazard Mitigation (Instructor: Kimberly Burton)

  • Ruthann Richards